EHS oli esindatud Turkmeenia hobunädalal.
comment : Off
Viibisin koos abikaasaga 25.04-1.05 Ashabadis, kutsutuna osalema tervet nädalat hõlmavas konverentside, näituste, võistluste ja pidustuste programmis. Kutse seltsi saatis Turkmeenia riiklik amet Turkmen Atlary ( tõlkes Turkmeenia hobused, seda kutsutakse ka hobuste ministeeriumiks ).
Turkmeeni rahvas armastab hobuseid, hobune on juba ajalooliselt nagu pere liige. Eriti aga rahvuslik uhkus ja vapiloom Ahhal-Tekiin. Igal aastal korraldatakse aprilli lõpu paiku selle tõu auks pidustused, k.a. aasta kaunima hobuse valimine ( tööd juhib president ).
Esimesel ürituste päeval saime näha 60 km maratoni, tutvustati Rahvusvahelist Ahhal-Tekiini keskust koos sisemaneezis toimunud takistussõiduga ja külastasime kunstigaleriid, kus esitleti taieseid – maalid, vaibad jne, mis seotud kohaliku hobukultuuriga.
Rahvuslikud uhkused Turkmeenias on Ahhal-Tekiini hobused, Alabay tõugu koerad ja siidi-villa kaunimustrilised vaibad.
Need hobused konkureerivad kindlasti kestvusratsutamises/ maratonil, takistussõidus on nad võimekad näiteks 120 cm parkuuris. Hipodroomi galopiajamisel jäävad ilmselt alla inglise täisverelistele. Küll aga nähakse nende kaasamist rohkem ka polo mängu.
Kaks päeva töötasime messil, olime esindatud EHS boksiga. Meil olid kaasas vene keelsed plakatid ja infomaterjal meie 3 tõu kohta, ühte seina kaunistas president Gurbanguly Berdimuhamedowi suur pilt. Muidugi pidev suhtlemine, kõige rohkem tunti huvi Eesti vastu üldiselt. Paljud mäletasid meie riiki Liidu päevilt või olid siin ka sõjaväes olnud. Tore oli ka kohtumine Dubai suursaadikuga, kes sammus otse meie boksi juurde rääkima, küsis miks me Dubais väljas ei ole. Enam oli eksponente saabunud Saksamaalt ja Hiinast, märkida võib selliseid eksootilisi maid nagu Uruguai, Argentiina, Austraalia jne. Baltikumist oli veel kohal leedukad. Messihoone oli muidugi imposantne. Samas toimusid ka konverentsid, milledest sai osa võtta.
Külastasime presidendi hobukeskust, s.t. suur territoorium hipodroomi, hoonete, pargi ja skulptuuridega. Seal viidi läbi aasta kaunima ahhal-tekiini valimine, tseremoonia ja autasustamised. Samuti nägime näidis galoppi, kus number 7 all võistles president ise. Osalejatel olid rahvuslikud riided ja karvased villamütsid. Kiirused polnud suured, aga siiski tuleb pea 60 aastaseks saavat presidenti tunnustada. Väga sportlik inimene. Galopi võitjale oli autasuks näiteks Land Cruiser. Võitja annetas auto edasi hobusekasvatajate organisatsioonile. ( organisatsioon on riiklik – Turkmen Atlary )
Sõitsime pealinnast umbes 30 km kaugusel asuva hobuste karantiinikeskuse avamisele. Et korraldada rahvusvahelisi võistlusi ja tegeleda edaspidi ostu-müügiga on seda vaja, et 3 nädalat hobused kontrollis oleks. Keskuses on laborid, bürood, 6 kahekümnekohalist talli ja aedikud. Avamine toimus rahvuslikus stiilis peona, keskuse rajamist konsulteeris Leedu varasem VTA direktor.
Viimase päeva veetsime Rahvusvahelises Akhalteke Ratsakeskuses, vaadates galopiajamisi ja saades osa rahvuslikust spordi- ja kultuuriprogrammist.
Akhaltekesid on maailmas ca 6000 hobust, kellest pooled elavad Türkmenistaanis. Siiani neid pole välja lubatud eksportida, saab näha mis edasi saab. Riigi piirid on suhteliselt kinni loomadele ja inimestele.
Elanikke on selles riigis ligemale 6 miljonit. Riik on huvitav ja kõikjal näed, et raha jagub. Hobune on eristaatuses, vapiloom. Presidendi lemmik. See on taganud hobuste kultuse ja toetuse. Ainuüksi hobusekasvatajate organisatsiooni maja oli 10 korruseline. Hobuteemalisi skulptuure on linnas palju, laterna postidelgi on mõni hobuornament sees.
Toimub pidev pealinna uuendamine. Vana, nõukaajast pärinev lükatakse tervete rajoonidena siledaks ja peale tuleb valge marmorkattega hoonestus, teed, pargid koos veemänguga. Terve rida hooneid on Guinnessi raamatus. Ka kõrb ( Karakum ) muutub ümber linna metsaks. Linn on öösel sama valge, kui päeval ja valguse värvid vahelduvad – märkimisväärne.
Septembris algavad V Aasia Mängud. Asian Indoor and Martial Arts Games. See hõlmab ka ratsavõistlusi, mille tarbeks vajati karantiinikeskust. Valminud on linna keskel uus võimas peastaadion, mis on disainitud nii, et suur hobuse kuju vaatab ülevalt kogu ala.
Kaspia ääres käib samuti hiigelehitus, uus turismipiirkond. Seal juba puhkavad ja lahutavad meelt Aasia maksujõulised.
Enn Rand.
(fotod: Enn Rand erakogu)
Veel pilte: