Eesti Raskeveohobuse haruseltsi üldkoosolek Aaviku talus .
comment : Off
18. märtsil, kui ilm oli taas talviseks pöördunud, kogunesid eesti raskeveohobuste kasvatajad üle Eesti Lahemaale, perekond Tsernjavski valdustesse. Viimaks läbi igaaastast haruseltsi koosolekut, vahetama mõtteid, tegema tuleviku plaane, kaema häid hobuseid.
Esiteks tutvustaski peremees ja haruseltsi juhatuse liige, Ennu Tsernjavski oma eesti raskeveohobuste karja. Aaviku talus elab kokku 15 hobust, 3 täkku, ruun ja 11 mära. Sissejuhatus päeva saigi tehtud kahe vanema täku kopli juures, talli ees. Meie jutust ja pildistamisest tüdines kõigepealt vanem täkk Ettor, kes pea selga visates kihutas hoopis kopli teise otsa, sinna nurka, kus paistsid pisut tema märade karjad. Jalutasime meiegi märade koplite juurde ning Ennu tutvustas kohalolijatele tüdrukuid, kes kahes kõrvuti koplis aega veetsid ja meie juurde kappasid.
Enne veel, kui kogunesime talli teisele korrusele ehitatud õdusasse puhkeruumi koosolekt läbi viima väisasime Ennu hobuste varustuse ruumi. Rangid, sedelgad, sadulad, rihmad jne jätavad oma korraliku kvaliteedi ja hooldusega talust väga hea mulje.
Koosolek valis protokollijaks Krista Sepa ja juhatajaks Enn Rand. Kõik toimus vastavalt päevakorrale, lisaks arutati jooksvaid küsimusi ja mõningaid probleeme.
Tegime kokkuvõtte möödunud aastast. Aasta peamised sündmused, Suur hobupäev Palmses koos meie haruseltsi hobuste näituse-ülevaatusega, Ida-Viru eesti raskeveohobuste päev Vitsikul, metsatöö päev koos RMK-ga, rakendi ja veokatsed Toris, õppepäevad Pärnumaal. 2015 aastal on tehtud suur töö üle Eesti noorhobuste ülevaatuste ja jõudluskontrollide läbiviimisel. Kuna Heartlandi paaritused ebaõnnestusid Andrese karjas, siis jäi ka varssade arv väikeseks. Kahju! Läinud aastasse jääb ka VTA ja alternatiivse eesti raskeveohobuse kasvatajate seltsi ( ERS ) kohtuvaidlus. Viibisin ka ise kohtus viimasel istungil ning tõepoolest jäi arusaamatuks kaebajate iva ja ettevalmistus, seda vist polnudki. Fakt on see, et teist tõuraamatut Eestisse ei lubatud.
Omaette nähtus tekkis üle lahe põhjanaabrite juures, seal andis riik loa eesti raskeveohobuste tõuraamatu pidamiseks ja jõudluskontrolli läbiviimiseks. Ei küsitud selleks luba ega isegi teavitatud ei VTA-d, ministeeriumi Eestis ega EHS-i, kui originaaltõuraamatu ajaloolist pidajat. Ilmselt on see kõik lubatud, kahjuks pole märgata mingist otsast, et see kasuks võiks tulla. Siiani on Soome poolt tulnud vaid ultimatiivseid ja deklaratiivseid kirju. Väikese tõu olukord igatahes selle eraldumise ja suhete katkestamisega ei parane. Paneb imestama, et inimesed ühel ja teiselpool lahte, kes veel mõni aasta tagasi hästi läbi said ja koostööd tegid suudeti tülli ajada. Tase on ka see, et Soome riigi selts valib nüüd Eesti riigis Eesti parimat tõuhobust! Koosolekul leidis taunimist meie haruseltsi ametiisikute osalemine Soome seltsi hindamise jms töös. Kuni pole otsustatud teisiti.
Koosolekult tutvustasime hiljutist külaskäiku Rootsi, sealsete rootsi ardenni kasvatajate aastaüritusele. Näitasime video ja pildimaterjali noortest hobustest. Kogu ürituse kohta jagas kommentaare meie aretusjuht. Loodud on head kontaktid eelkõige rootslastega, kui ka poolakate ja leedukatega. Rootsi näitusel kohtasime juba vanu tuttavaid kasvatajaid ja sõlmisime uusi tutvusi. Otsustasime, et on vaja tihendada suhteid rootsi ardennide kasvatajatega ning asuda looma ristamisprogrammi selle tõu esindaja kasutamiseks eesti raskeveotõus, meie tõuraamatu märadel. Töötasime läbi aretusprogrammi ja hääletasime muudatused ühehäälselt vastuvõetuteks.
2016 aasta haruseltsi peamine üritus ER hobuste XXII päev toimub 6.augustil Sagadi mõisas. Juhatus ja aktiivsemad kasvatajad teevad vajalikud ettevalmistused päeva kordaminekuks. Samal ajal toimuvad Sagadi mõisas puupäevad, lisaks veel mõndagi huvitavat. Usun, et EHS, mõisa ja RMK koostöö tagab ettevõtmise kordamineku.
Oleme korraldanud sel aastal edukalt juba ühe ürituse, koos RMK-ga metsatöö päeva Oandul, Sagadi mõisa lähistel. Nagu nentis ka Ennu, on tunda metsameeste järjest suurenevat huvi hobustega metsa väljaveo vastu. Seda toetab laienevas koostöös ka Keskkonnaamet.
Kõik vajalikud ülevaatused teostatakse, kasvatajad, palun andke aegsasti oma soovidest seltsi mailil või kõnetraadil teada. Novembris plaanime Palmse mõisas EHS sügisseminari korraldamist, koostöö huvilisi on mitmeid.
Haruselts oma ideede ja tulevikuplaanidega jätkab kindlasti ka koostööd Eesti Hobumajanduse Liiduga, et tõugu propageerida ja rohkem rakendust leida.
Möödunud aasta taastas haruseltsis töörahu, juhatus ja tõukomisjon on liikmete jaoks olemas. Tõuaretus peab toimuma rahulikult ja konsensust saavutades, targalt ja tulevikku vaadates. Teie artiklid ja fotod oma tegemistest on oodatud haruseltsi kodulehele. Mul on hea meel, et haruseltsi liikmed võtavad tööst osa ja on aktiivsed.
Enn Rand
haruseltsi juhatuse liige
Veel päevast EHS lehel.