Külaskäik rootsi ardennide kasvatajate juurde.
comment : Off
tekst: Enn Rand, fotod Enn Rand ja Krista Sepp
11-13. märtsil toimus Rootsis, Skövde linna kõrval, Grevagardeni ratsakeskuses rootsi ardennide näitus ja ülevaatus. Meie seltsile saabus kutse oselemiseks.
Kuna peame olema valmis leidma vajadusel eesti raskeveohobuse tõule verevärskendust, otsustasime väikese delegatsiooniga Rootsi aretusorganisatsiooni tähtsündmust külastada. Samas viidi läbi ka veel kahe rootslaste hobusetõu – gotlandsruss ja nordsvensk brukshäst näitused ja ülevaatused.
Kõige tähtsamaks osaks sellel üritusel meie jaoks saab pidada 3 aastaste täkkude ülevaatust ja hindamist. Täkke oli kohale toodud 22 ja esitleti neid kolme gruppi jaotatuna. Kõigepealt esitleti täkke suures maneezis, peale seda kohe õues kõvakattega teel. See nõue on neil programmi sisse kirjutatud.
Hiljem kutsuti grupid, 8-8-6 hobust taas maneezi ja ringides selgusid finaali jõudjad. 22 noorest täkust jätkasid finaalis 12.
Ei saa mainimata jätta, et kui finalistid olid ringile saabunud, ütles Andres Kallaste: „ Ma panustan number 19-le, täkk Rufusele“.
Hindamiskomisjon oli 5 liikmeline, kuhu kuulus ka aretusorganisatsiooni juhataja, hr Lennart Gustavsson. Organisatsiooni sekretär, hr Jan-Sivert Antonssoni lühisõnavõtust jäi kõlama kiitus noortele täkkudele ja kasvatajatele, kes ilmselt viimase 25 aasta parima noorhobuste pargi välja tõid.
Järjest lahkusid käepigistuste saatel ringist täkud ja võitjaks kuulutati täkk Rufus.
Täkk Rufus mõõdud: 163 – 230 – 29
Rootsis on rootsi ardenni tõugu hobuseid praegu 5000. Paaritatakse aastas ca 450 mära, varssasid saadakse ca 250. Väga vähesel määral, ca 4-5 mära seemendatakse kunstlikult, kuna see on väga kallis protseduur. 3- aastaseid täkke on riigis 100, aga ülevaatusele tuli 22, piiranguid tulekuks ei ole.
Kuna Poolas asub suur rootsi ardenni populatsioon oli sealt kohal väike delegatsioon, eesotsas nende organisatsiooni direktori hr Andrzej Stasiowski ja juhatuse liikme, hr Roman Szultka`ga. Hr Szultka on ühe suurema kasvanduse omanik Poolas. Tema on ostnud ka võitja täku Rufus` isa. Oma bussiga, ca 35 inimest saabusid näitusele leedukad. Leedukad on ostnud viimasel ajal enda raskeveo tõu tarvis Rootsist 3 ardenni täkku. Nii poolakate ja leedukatega sai pikalt vesteldud ja ühiseid kitsaskohti ning tulevikuplaane arutatud. Jagati vastastikuseid sõbralikke küllakutseid.
Teisel päeval oli meie jaoks olulisim 4 ja vanema aastaste täkkude hindamine. Samuti rakendis hobuste liikumise ja töösoovi kontroll maastikul. Maastikuks kaldus pinnas, suurte kivide ja puude -põõsastega ning rada nende vahel.
Kokkuvõtteks, külaskäik ja tutvumine Rootsis toimuvaga oli meie haruseltsi ja kogu EHS tegevuse tarbeks vajalik. Jälgisime, kuidas tegeleti täkkudega veterinaarkontrollist ja mõõtmistest kuni autasustamiseni. Väga oluline oli tutvuste ja sidemete kinnitamine rootslaste, poolakate ja leedukatega. Saime selge pildi hetkel kasvavast rootsi ardennide järelkasvust. Neid hobuseid võib tulevikus ka meil vaja minna.
Veel infot ja pilte EHS kodulehelt
Galerii: