Aasta 2013 kokkuvõtte meie tegemistest koos eesti raskeveohobusega.
comment : Off
Eesti raskeveohobused aastal 2013.
Aasta 2014 algas raskeveohobuse kasvatajatele eesti hobusekasvatajate seltsi ridades uue juhatuse ja tõukomisjoni valimisega.
Jaanuaris Kolgakülas rahvamajas toimunud aasta esimene koosolek andis hoogu, et teha suuremat reklaami ja tutvustada aktiivsemalt eesti raskeveohobust. Pikk kasvatajaterivi koosolekulaua taga andis kindla teadmise, et asjad lähevad ülesmäge ja paljudel on ühine tahtmine tõsta esile just eesti raskeveohobust.
Juba veebruaris tulid kasvatajad Jänedal taas kokku ning valiti uus juhatus, tõukomisjon ning revisjon. Juhatusse valiti Maario Laas, Ennu Tšernjavski, Enn Rand, Viktoria Kaasik ja Tiina Piirmets. Tõukomisjoni liikmeteks said Krista Sepp, Andres Kallaste, Rene Tarum, Andres Supp ja Tatjana Mihaljova. Revisjoni komisjoni ülesanded sai Kersti Känd. Lisaks otsustati toetada koostööd Maaülikooliga ning EMÜ doktorandi Krista Rooni osalemist aretusprogrammide alasel seminaril Taanis augustis 2013.
Veebruaris osaleti koos eesti raskeveohobustega Pärnu Jääfestivalil, kus eesti raskeveohobune oli vaieldamatu lemmik publiku seas. Hobustest osalesid seal täkk Ekstor 2196ER ,omanik Boris Razumov ja märad Hellus 6289ER, Ramona 6227ER esindaja Ande Arula ja omanik OÜ Horse.
Aprillikuu 5.-ndal päeval peeti raskeveohobuse kasvatajate koosolekut Soomes Mirka Aho juures .Soomes oli oodata varssu neljast paaritusest – kaks Koiduga 2197ER, üks Vadisega 2171ER ja üks Valmetiga 2186ER. Aasta teo tiitli sai kahekümne aastane ruun Vedur, kes koolisõidus sai esimese koha. Kavandati ka raskeveohobuste päeva Tarja Haloneni tallis Joutnas. Aprillis toimus järjekordne Maamess, kus edukalt esitasid eesti raskeveohobust Linda Leemets ja Merit Tõkke, koos märadega Vanella ER ja Edwi 6318ER.
Maikuu 13.-ndal päeval korraldas Viktoria Kaasik Nurmenuku talus künnipäeva. Huvilised said näha ja ka kätt proovid Peeter Nurmiku ja Maie Kuke tehtud põllutöökoolituses, jupp põllumaad sai kartulipanekuks eesti raskeveohobuste täkk Kuninga 2184ER ja ruun Kaimari raske tööga ettevalmistatud. Tänavu aasta jätkame selle toreda üritusega edasi ja see toimub 24 mail ikka Nurmenuku talus.
Toris toimusid 5.-ndal juunis sõidu -ja veokatsed. Raskeveohobuseid oli startimas kolm, mis on väga tubli tulemus. Osalesid:
KAIRI mära/15.04.2010 /raudjas. i.Kasper 2194 ER/e.Karra 6323 ER/ei.Kaspar 2173 ER, aretaja Andres Supp ja omanikud Eeva ja Kauro Padar.
KULDAR MATU 2203ER täkk/ 09.03.2010/heleraudjas. i.Kuningas 2184 ER/e.Natalja 6275 ER/ei.Naksur 2137 ER, aretaja –ja omanik Viktoria Kaasik.
NAERATUS mära/ 27.07.2006/ tumeraudjas. i.Naksur 2137 ER/e.Ramona 6227 ER/ei.Rondo 2000 ER, aretaja- ja omanik Kõpu talu.
7. juunil said Atsalamas kokku eesti raskeveohobuse kasvatajad, juhatus-ja tõukomisjon. Huvilised ja hindajad alustasid tegusat päeva Rene Tarumi Otsa talus. Alustati täkkudega, kes olid äärmiselt erineva tõutüübi ja iseloomuga. Kolm uhket täkku : Härel (sünd. 24.05.2006), Enor (sünd.12.06.2008), Vallo (sünd.06.07.2010) said vaadatud ja nii tõukomisjoni, kui publiku lemmikuks sai põneva värvusega ja hea käitumisega täkk Vallo. Järgmiseks olid perekond Kivilite kaunid hobused hindajaid ootamas. Päeva teine pool möödus Milvi Kapstast külastades ja juubeli puhul õnnitlemas, ning Andres Supi varssu joonistades.
20. juuli Algusega kell 11.00 toimus Pärnumaal Lasna talus noorhobuste ülevaatus. Näidati ja hinnati eesti raskeveotõugu ja eesti tõugu hobuseid. Hobuseid tuli vaatama päris palju rahvast ja kõik said avaldada ka oma arvamust. Kokku osales Lasna talus 8 eesti raskeveohobust, mis on väga tubli tulemus kohalikul noorhobuste ülevaatusel. Ülevaatusele eelnenud päeval toimus soovijatele koolitus hobuse esitlemise ja värkimise teemal. Juulis osalesid Tiina Piirmets ja raskeveomära Heera 6316ER Jäneda Talupäevadel.
Teisel ja kolmandal augustil toimus Nurmenuku Puhkekeskuses Pärnumaal XIX Eesti raskeveohobuste päev, mis tehti esmakordselt kahepäevasena. Kokku esitleti 34 eesti raskeveotõugu hobust, mis on väga-väga võimas saavutus, mõeldes varasematele raskeveohobuste päevadele, kus on keskmiselt kümme hobust vähem väljas olnud. Hindamiskomisjon oli viie liikmeline ja koosnes oma ala asjatundjatest: Renee Tarum, Andres Kallaste, Haldja Viinalass, Tatjana Mihaljova ja Olev Saveli. Hindajad kiitsid erakordselt põhjalikku hobuste ettevalmistust ning ürituse head korraldamist. Ürituse teine päev oli ette nähtud autasustamisteks ning ratsa ja rakendisõitude demonstreerimisteks. Kokkuvõtvalt tuleb tõdeda, et seekordsed raskeveohobustele pühendatud päevad olid väga hästi korraldatud ja sujuva ülesehitusega, kõik toimis nii nagu vaja. Vaatamist oli nii võhikutele, kui ka paadunud fännidele. Kohata võis neidki, kel raskeveoka soetamise mõte peas keerlemas ja kes ka peale raskeveopäeva viisid oma tallu, nii mõnegi näitusel ostetud hobuse.
24.augustil toimus Soome Eesti raskeveohobuste ühingu korraldusel 4. eesti raskeveohobuste näitus Soomes, Joutnas. Eesti Hobusekasvatajate Seltsist hindasid hobuseid Andres Kallaste ja Krista Sepp. Tänusõnad võõrustajale Tarja Halonenile ning eesti raskeveohobuste kasvatajatele Soomes.
Septembris toimus Ülenurmel iga aastane Tõulooma näitus, kus Eesti raskeveohobust esindasid täkk Neff 2202ER ja mära Neti ER. Suurimad tänud Merit Tõkke ja Boris Razumov, kes esitlesid neid kauneid hobuseid.
Aasta 2013 oli väga edukas aasta ka täkkude baasi täiendamisel. Kokku sai litsentseeritud 7 täkku. Neist kaks Hälvin 2190ER ja Kuldar Matu 2203ER tunnustati eluaegse litsentsiga ja teised viis Evangeelium, Neff, Viktor, Nevrik ja Nord-Ost tunnustati noortäkkude litsentsiga kolmeks aastaks.
Toimusid ka mitmed piirkondlikud hobuste ülevaatused Eestimaa eripaikades.
Läbi Eesti Hobusekasvatajate Seltsi said raskeveohobusekasvatajad kutse tulla 14. septembril Poola Ketrzyni linna täkkude šõule. Näitus ise oli kiire ülesehitusega. Kuna vihm tegi võimatuks näituseväljaku kasutamise, näidati hobuseid tallide ees oleval pikal kõnniteel, mis oli muldkattega. Vaadati sammu, traavi, nii nagu meilgi, lisaks saab ka hinde esitluse eest. Ehk siis esitlejast sõltub palju, kuna konkurents on sealmaal ja paarisajatuhande rasketüübilise hobuse vahel väga tihe. Näidati kokku 45 hobust, kes olid kõik juba eelnevad sõelad läbinud ja niigi parimatest parimad. Jagasime võõrustajatega vastastikku kingitusi ning kutsusime neid nüüd meile külla. Lahkusime teadmises, et meil on nüüd väga hea kontakt Poolas olemas. Jätsime hüvasti soojade käepigistustega, tulvil uusi mõtteid ja häid muljeid.
Oktoobri lõpul saatis Eesti Hobusekasvatajate Selts välja pöördumise RMK-le, milles sooviti algatada diskussiooni võimaliku koostöö osas metsatöödel hobustega. Hilisemal kohtumisel RMK-s lepiti kokku, et saada kogu olukorrast paremat ettekujutust, siis on vaja teha proovitöö. Plaanitav proovitöö peaks andma täpsema ülevaate, kuidas veohobused suudavad metsatöödel väiketehnikale konkureerivalt teenust pakkuda ehk, milline on tänapäevase veohobuse ja hobusemehe jõudlus kaasaegse hoburakendiga metsas töötades.
Aasta lõpus andsid raskeveokasvatajad läbi kodulehe infot, kus, kas ja kuidas saab tulla ree- ja saanisõitudele. Tekkinud on mitmeid toredaid ja traditsioonilisi ettevõtmisi, mille lahutamatu osa on eesti raskeveohobune. Valmis sai ka eesti raskeveohobuse kasvatajate uhke logo, mille kavandas Marianne Tornimaa.
Aasta Parima Noorkasvataja tiitli said perekond Eeva ja Kauro Padar Harjumaalt, Aasta Tõuloomakasvataja tiitli sai Andres Supp Ida-Virumaalt ja Aasta Parimaks eesti raskeveohobuse väärtuse esiletooja tunnustuse sai Viktoria Kaasik Pärnumaalt.
Kiidame kõiki kasvatajad, kes tegid väga head tööd eelmine aasta koos eesti raskeveohobusega!!